Torba Filtre Nedir?

Torba Filtre Nedir?

Torbalı filtreler genellikle yaklaşık 10-40 cm çapında ve 5-10 m boyunda silindirik tüpler şeklindedir. Bunlar dikey ve birbirlerine paralel olarak "torba odalarına" yerleştirilir.Mekanik veya ters-akımlı hava ile periyodik olarak temizlenirler.Torba malzemesi (elyaf) temizleme işlemi esnasındaki gerilmelere dayanıklı olmalıdır.

Filtrasyonda kumaşların kullanılması bir başka sınırlama daha getirmektedir. Torbalı filtrelerdeki işletme sıcaklığı elyafın özelliklerine göre belli bir değeri aşmamalıdır. Birçok durumda bu gaz karışımının filtre odasına girmeden önce soğutulmasını gerektirir (önsoğutma sistemi).

Torba Filtreler, yüksek hava kalitesine ihtiyaç duyulan temiz hava sistemlerinde ön ve son filtre olarak kullanılır. Hedef filtrasyon derecelerinde katı partiküllerin tutulmasını sağlayan sentetik lifli non woven (örgüsüz) malzeme kullanılır  ve yüksek basınçta bile herhangi bir lif kaçışını engelleyen spunbonded ayrı bir katman olarak sentetik elyaf tabakayı sarar. Standart ve özel ölçülerde dizayn edilerek dikilen cepler, sızdırmazlık özelliği kazandırılmış u- profil çerçeveler içerisine  yerleştirilirler. Bu özel konstrüksiyon bütün filtre yüzeyinin yüksek toz tutma kapasitesini ve düzgün hava akımını sağlar. Filtre çerçevesi isteğe göre plastik veya galvaniz olabilir.

 

Torbalı Filtrelerin  Boyutlandırılması

¨  Torbalı filtrelerin boyutlandırılması deneysel tecrübelere dayanmaktadır.

¨  Sistemin boyutlandırılmasından önce iki önemli parametrenin seçimi yapılmalıdır:

¨                 (i) Filtre malzemesi

¨                 (ii) Hava-kumaş oranı.

¨                 Bu parametrelerin seçiminden sonra gerekli olan toplam filtre yüzey alanı ve torba sayısı ile torba odalarının boyutlandırılması yapılabilir. Bundan sonra filtrasyon süresi ve temizleme işlemi tayin edilir.